Back arrow Back arrow
Detail tiskové zprávy

Ženy bourají s mobilem v ruce častěji než muži

Ženy sice používají mobil za volantem méně často než muži, pokud ho však už do ruky vezmou, riziko, že způsobí nehodu, je u nich dvakrát vyšší než u mužů. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou pro kampaň #nepozornostzabíjí zpracovala Česká kancelář pojistitelů.

Muži vs. ženy_1

Ačkoliv je o ženách známo, že bravurně zvládají více věcí najednou, v případě řízení a používání mobilu současně to podle statistik až tak úplně neplatí. „Na deset tisíc aut, v nichž za volantem sedí ženy řidičky, dojde k nehodě kvůli držení mobilu v ruce u 43 případů, zatímco u mužů řidičů je to pouze ve 20 případech. Obzvlášť u žen, které často vozí ve svých autech děti, je používání mobilu při řízení alarmující,“ komentuje výsledky analýzy Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Že za volantem skutečně telefonují, se přiznává v průzkumu, který pro projekt organizovala agentura STEM/MARK, více než polovina řidiček, u mužů jsou to až dvě třetiny. Přitom samy ženy se přiznávají, že používání mobilu za volantem považují za velice závažný prohřešek a nebezpečnou činnost.

Muži vs. ženy_1

Aby mobil řidiči i řidičky odložili, muselo by se stát něco skutečně vážného. Nejvíce z nich by od používání mobilu za volantem odradila nehoda nebo jiná krizová situace, která by se jim osobně stala. Druhým nejčastějším důvodem je zodpovědnost za druhého člověka, třeba po narození dítěte, či smrt někoho blízkého v důsledku telefonování nebo psaní SMS za volantem. „Je neuvěřitelné, že dodržování legislativy a pravidel silničního provozu není pro řidiče prioritou a že musí v důsledku protiprávního chování na silnici někdo zemřít, aby to jiné řidiče odradilo od tak rizikového chování, jakým je používání mobilu za volantem,“ říká plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Je otázka, zda by situaci na silnici vyřešilo zvýšení postihu za tento přestupek (v současné době je za držení mobilu pokuta do 1 000 Kč na místě a dva body nebo 1 500 Kč – 2 500 Kč ve správním řízení). Podle průzkumu by se totiž pouze třetina žen bála dál používat mobil při řízení po zkušenosti se zastavením policií, u mužů jde jenom o necelou čtvrtinu řidičů. „Mohu potvrdit, že dopravní policisté se na držení mobilu v ruce při kontrolách na silnicích zaměřují. Víme, že se jedná skutečně o rizikové chování. Pořídili jsme na to i nové speciální dalekohledy, abychom dokázali tohle nebezpečné chování lépe odhalit,“ varuje plk. Lerch.

Muži vs. ženy_1

Nejde jen o samotné telefonování. V současné době rozmachu sociálních sítí je ještě rizikovější používání nejrůznějších chatovacích aplikací nebo sociálních sítí. Co se týče SMS a používání chatu při řízení, více než třetina mužů se k tomuto prohřešku přiznává, zatímco u žen jde přibližně o jednu čtvrtinu. „Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ vysvětluje Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Další statistiky a materiály naleznete také na webových stránkách projektu www.nepozornostzabiji.cz.

* Průzkum společnosti STEM/MARK proběhl na přelomu února a března 2018 na vzorku 1 000 lidí.

Kontakt

Stanislava Vyhlídalová
Telefon
+420 773 511 265
Lokace
Main Point Pankrác
Milevská 2095/5 140 00 Praha 4
Správce

Česká asociace pojišťoven, se sídlem Milevská 2095/5, Krč, 140 00 Praha 4, IČO: 49624024, zapsaná ve spolkovém rejstříku, vedeném MS v Praze, oddíl L, vložka 59063

Provozovatel webu, Nepozornost zabíjí, zpracovává na tomto webu soubory cookies potřebné pro jeho fungování, k poskytování, personalizaci služeb a také pro analytické účely. Souhlasím Více informací